Mauritius egyik csodája, a Hétszínű föld
2020-05-19 10:00 | #blog #mauritius #utazás #kirándulás #7színűföld #the seven colored earth #chamarel #vízesés
Az Indiai-óceánban fekvő sziget számtalan természeti csodát rejt, ám ezek közül egy különösen magával ragadó, köszönhetően lenyűgöző színének. Valódi természeti csodával állunk szemben, de vajon hogyan jött létre ez a páratlan jelenség?
Mauritius szigetén több millió évvel ezelőtt intenzív vulkáni tevékenység zajlott, amely jelentős nyomokat hagyott maga után. Maga a sziget is sorozatos vulkánkitörések, kőzetlemezek ütközése és elmozdulása révén alakult ki. Így a fehér homokos partok és a zöldellő pálmafák mellett nyaralásunk során számos geológiai különlegességgel is találkozhatunk. Bár Mauritiuson ma már nincs aktív vulkán, a szomszédos Réunion szigetén még mindig működő tűzhányó található.
Mauritius délnyugati részén található Chamarel, egy bájos kisváros, amely a sziget egyik legkedveltebb kirándulóhelye. Évről évre egyre több turista fedezi fel ezt a varázslatos települést, amelynek legismertebb nevezetessége a "Hétszínű föld" (The Seven Colored Earth). Ez a különleges természeti jelenség egy buja, zöldellő erdő közepén rejtőzik, és nevét a hét különböző színárnyalatban – pirosban, barnában, bordóban, zöldben, sárgában, kékben és lilában – játszó dűnéiről kapta.
Miért is pompázik a föld ilyen színkavalkádban?
A jelenség geológiai eredetű. Az itt található talaj vulkáni eredetű, magas vas- és alumínium-oxid tartalommal. A vas vöröses és barnás árnyalatokat kölcsönzött, míg az alumínium kékre és lilára színezte az egykor vulkáni tevékenység során kialakult agyagrétegeket. A dűnék hullámzó formáit az évezredek során a víz eróziója alakította ki.
A színek intenzitása és változatossága valószínűleg az eső és a hőmérséklet ingadozásainak köszönhető. Napsütéses időben mind a hét árnyalat könnyen felfedezhető a kopár, hullámzó tájon. Érdekes módon a dűnék meglepően ellenállóak: 1879-es felfedezésük óta a Mauritiusra jellemző trópusi ciklonok sem tettek bennük komoly kárt. A terület megóvása érdekében a látogatók nem léphetnek közvetlenül a dűnékre, csak a kiépített faburkolaton haladhatnak. Ez a szigorú védelem biztosítja, hogy a hely a bakancslistánk végére is nyugodt szívvel kerülhessen.
Ha már Chamarelben járunk, érdemes felkeresni a közeli Chamarel-vízesést is. A több mint 100 méteres zuhatag látványa garantáltan még színesebbé varázsolja az amúgy is élményekkel teli napot.
Ha eddig még nem sikerült meggyőznünk Mauritius szépségeiről, akkor mindenképp kövessétek a következő bejegyzéseinket is, mert tartogatunk még néhány lenyűgöző helyet a tarsolyunkban! 😊